Aristide Maillol (1861-1944)
  5. Aristide Maillol
Aristide Maillol (1861-1944)

Aristide Maillol (1861-1944)

Kunstenaar

Aristide Joseph Bonaventure Maillol (Banyuls-sur-Mer, 8 december 1861 ? aldaar, 27 september 1944) was een Franse beeldend kunstenaar. Hij was beeldhouwer, schilder, medailleur, tekenaar, houtsnijder, lithograaf, tapijtontwerper en etser.Leven en werkMaillol werd geboren in de Roussillon, nabij de Spaanse grens bij de Middellandse Zee. Hij kwam uit een familie van wijnboeren, vissers en smokkelaars. Zijn moedertaal was het Catalaans en hij sprak Frans met een sterk accent.Vroege periodeHij studeerde vanaf 1881 schilderkunst in Parijs. In eerste instantie werd hij niet toegelaten tot de cole des Beaux Arts met het advies eerst een basisopleiding te volgen aan de _cole des Arts Decoratifs. Later volgde hij lessen bij Jean-L_on G_r_me en in 1885 studeerde hij uiteindelijk af bij Alexandre Cabanel aan de _cole des Beaux Arts. De schilderijen van zijn tijdgenoten Pierre Puvis de Chavannes en Paul Gauguin maakten een diepe indruk op hem. Hij sloot zich aan bij Les Nabis, de groep rond Paul S_rusier, Maurice Denis en Pierre Bonnard. Net als zijn groepsgenoten probeerde hij vernieuwingen aan te brengen in zijn schilderijen.Toch zag hij in dat zijn grootste talent niet lag in de schilderkunst. Hij verwierf al spoedig roem door zijn originele ontwerpen van wandtapijten. Vooral Gauguin, de schilder naar wie hij het meest opkeek, sprak zijn bewondering hierover uit. In 1893 startte Maillol een tapijtweverij in zijn huis in Banyuls. Hij stelde er vrouwen uit het dorp te werk, onder wie de zusters Clotilde en Ang_lique Narcisse, en gebruikte zelfbereide kleurstoffen. Door gebrek aan geld, maar vooral door een oogziekte die veroorzaakt was door het weefwerk, werd Maillol gedwongen de tapijtweverij op te geven. Hij ging terug naar Parijs. Clotilde Narcisse volgde hem en werd in juli 1896 zijn echtgenote. In oktober van dat jaar werd hun zoon Lucien (1896-1972) geboren, die schilder werd.BeeldhouwerVanaf 1895 studeerde hij beeldhouwkunst bij _mile-Antoine Bourdelle. Hij begon met terracotta beelden en vanaf 1900 werkte hij eerst in hout, later in klei en brons. Zijn eerste belangrijke beeldhouwwerk dateert van 1902. Voor dit beeld van een zittende vrouw was Clotilde het model. In zijn beginjaren poseerde zij vaak voor hem. Later had hij vele andere modellen, tot haar grote jaloezie. Ook in 1902 organiseerde de invloedrijke kunsthandelaar Ambroise Vollard de eerste aan Maillol gewijde expositie.Toen hij zijn eigen neoclassicistische stijl gevonden had heeft hij die nauwelijks verder ontwikkeld. Veertig jaar lang bleef zijn werkwijze min of meer dezelfde. Hij heeft uitsluitend de menselijke figuur uitgebeeld en dan voornamelijk vrouwelijke naakten, die ge_nspireerd zijn door de vroeg-antieke beeldhouwkunst (vijfde eeuw v.Chr.). Zijn beelden zijn steeds glad gepolijst. De massiviteit van de vormen staat beweeglijkheid, elegantie en zinnelijkheid niet in de weg.Maillols figuratieve kunst heeft een belangrijke rol gespeeld in de ontwikkeling van de beeldhouwkunst. Hij volgde niet het impressionisme van Auguste Rodin, al heeft hij wel diens invloed ondergaan. Rodin bewonderde de puurheid van zijn werk. Maillol geldt als een wegbereider voor het werk van andere belangrijke kunstenaars als Jean Arp, Constantin Br_ncu?i en Henry Moore.Ander werkNaast zijn sculpturen maakte hij ook illustraties voor bijzondere boekuitgaven. In 1927 verscheen de Bucolica van Vergilius, uitgegeven door Harry Kessler en verluchtigd met houtsneden van Maillol. In 1937 illustreerde hij een uitgave van Longus' Daphnis en Chlo en in 1939 van Verlaines Chansons pour elle.Dina ViernyToen hij 73 was ontmoette Maillol een meisje uit Moldavi_, de toen vijftienjarige Dina Vierny (1919-2009), eigenlijk Dina Aibinder geheten. Ze werd zijn model, muze en platonische vriendin tijdens de laatste tien jaar van zijn leven. Tijdens de Tweede Wereldoorlog sloot ze zich aan bij Varian Fry en gidste antifascistische vluchtelingen door de Pyrenee_n. Hoewel Maillol haar politieke opvattingen niet geheel deelde, wees hij haar de smokkelroutes (later bekend gebleven als de "Voie Maillol"). Toen ze wegens deze activiteiten werd gearresteerd, huurde Maillol een advocaat die haar wist vrij te krijgen. In 1943 arresteerde de Gestapo de Joodse Dina opnieuw, maar doordat Maillol zijn contacten aanwendde met Arno Breker, die hij kende sinds diens Parijse jaren 1927-1934, ontkwam ze aan deportatie en werd ze na zes maanden vrijgelaten.EindeAristide Maillol kwam in september 1944 op 82-jarige leeftijd bij een verkeersongeluk om het leven. Tijdens een regenbui slipte en kantelde de wagen waarin hij passagier was.PostuumNa de Tweede Wereldoorlog had Maillols reputatie in Frankrijk geleden onder zijn vriendschap met Arno Breker, die Hitlers favoriete beeldhouwer was. Sommigen zagen hem als een collaborateur. Dina Vierny, die dankzij die vriendschap aan de Gestapo was ontkomen, heeft met succes voor zijn postume eerherstel gestreden. Zij had een goede verstandhouding met Maillols vrouw Clotilde, hoewel die bekend stond om haar felle jaloezie jegens al zijn modellen.Na Clotildes dood in 1952 mocht Dina de erfenis delen met Lucien. Ze werd kunsthandelaar en bleef Maillols werk propageren tot haar dood. In 1966 schonk ze achttien beelden van Maillol aan de Franse staat, die permanent in de Tuilerie_n werden opgesteld en ingewijd door Andr_ Malraux, toen de minister van cultuur onder president De Gaulle. Ze richtte in Parijs ook het Mus_e Maillol op, dat zijn deuren opende in 1995. Het is gelegen in de Faubourg Saint-Germain (Rue de Grenelle 61). Ook in Banyuls-sur-Mer richtte ze zijn vroegere atelier in als museum. Zijn woonhuis, enkele kilometers buiten het dorp, liet ze restaureren.bron: Wikipedia

Aangeboden items
1
Verkochte items
6
Nationaliteit
Frans Frans
Links
Favoriet
Aristide Maillol - Maïsveld kopen? Bied vanaf 175!
Aristide Maillol (1861-1944) Frans Maïsveld
TechniekLitho
Afmetingen41 x 31 cm (h x b)
GesigneerdOngesigneerd/Drukgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 175

Kunst kopen van Aristide Maillol

Wilt u graag een kunstwerk kopen van Aristide Maillol? Bekijk dan het actuele veilingaanbod en bied mee op mooie en unieke kunstwerken van Aristide Maillol. Betaalbare en exclusieve kunst kopen van Aristide Maillol en andere erkende kunstenaars is leuk, toegankelijk én binnen handbereik via Kunstveiling. Ontdek nu alle kunstwerken van Aristide Maillol te koop bij Kunstveiling en bemachtig uw eigen Aristide Maillol!

Volg het aanbod kunst van Aristide Maillol te koop

Wilt u op de hoogte gehouden worden van nieuw aanbod van Aristide Maillol te koop? Via uw persoonlijke Kunstveiling account kunt u Aristide Maillol instellen als uw favoriete kunstenaar. Wanneer er nieuwe Aristide Maillol kunstwerken in de veiling worden geplaatst, ontvangt u hierover per e-mail bericht. Daarnaast kunt u alle kunstwerken van uw favoriete kunstenaars eenvoudig bekijken via uw persoonlijke account. Op die manier loopt u nooit meer een nieuw item in de veiling mis en koopt u gemakkelijk kunst van Aristide Maillol!

Waarom via Kunstveiling kunst van Aristide Maillol kopen?

Via Kunstveiling koopt u unieke kunstwerken van Aristide Maillol en andere erkende kunstenaars tegen veilingprijzen. Kunst kopen van Aristide Maillol via Kunstveiling is toegankelijk, transparant en laagdrempelig. Dagelijks worden vele nieuwe kunstwerken in de veiling geplaatst, van moderne schilderijen tot oude prenten en van sculpturen tot design en sieraden. U stemt het aanbod gemakkelijk op uw eigen wensen af en wordt automatisch in contact gebracht met de verkoper als u na afloop van de veiling de hoogste bieder bent. U betaalt bij Kunstveiling slechts 15% veilingkosten over de hamerprijs. Dit wordt bij het uitbrengen van een bod al aangegeven, zodat u achteraf nooit voor verrassingen komt te staan.

Bovendien kunt u via Kunstveiling ook zelf kunst van Aristide Maillol of andere erkende kunstenaars verkopen. Meer over het verkopen van kunst leest u op de pagina Kunst Verkopen.

Hoe breng ik een bod uit op een kunstwerk van Aristide Maillol?

Kunst kopen van Aristide Maillol begint bij het plaatsen van een bod. Om een bod uit te brengen op een kunstwerk van Aristide Maillol, heeft u account bij Kunstveiling nodig. Hier maakt u gemakkelijk een account aan. Bij alle items in de veiling treft u detailgegevens van het kunstwerk, een openingsbod en een aflooptijd. Tot deze tijd kunt u een bod uitbrengen op het kunstwerk van Aristide Maillol. Om meer kans te maken om de Aristide Maillol te bemachtigen, kunt u een autobod instellen. Bent u de winnende bieder? Dan neemt de verkoper contact met u op. Is het kunstwerk helaas aan u voorbijgegaan? Bekijk dan het actuele aanbod met alle andere kunst van Aristide Maillol! Let op: lees voordat u kunst gaat kopen of verkopen via Kunstveiling de veilingregels goed door.