5. Nieuwe Zakelijkheid

Nieuwe Zakelijkheid

Opgericht in 1918 - opgeheven in 1933

Nieuwe Zakelijkheid

Neue Sachlichkeit is een stilistische reactie op het Duits expressionisme. De beweging ontstond in de Eerste Wereldoorlog en de meeste betrokken kunstenaars hebben op een zeker moment gediend in het Duitse leger. Hun ideeën over de wereld en kunst zijn dan ook sterk beïnvloed door hun ervaringen in het leger.

De naam 'Neue Sachlichkeit' is afkomstig van de tentoonstelling die gehouden werd in 1923 in Mannheim, waarin geprobeerd werd terug te keren naar orde in de nasleep van de oorlog. De manier van ontwerpen werd ook toegepast in architectuur en design. De Nederlandse variant, Nieuwe Zakelijkheid, is te herkennen aan hoekige en geometrische vormen zonder ornamenten of decoratie. Deze manier van ontwerpen doet denken aan De Stijl en het kubisme. De nadruk in ontwerpen ligt op technologie, het maakproces, soberheid, functionaliteit en doelgerichtheid.

De kunstenaars van de Neue Sachlichkeit verenigden zich niet in groepen, maar werkten individueel. Ze werkten in verschillende stijlen, maar hadden wel thema’s gemeen: voornamelijk de gruwel van de oorlog, de sociale hypocrisie en het morele verval, de benarde situatie van de armen en de opkomst van het nationalisme. De kunstenaars vonden dat de omstandigheden in Duitsland een anti-idealistische, maatschappelijk betrokken, realistische schilderstijl verlangden.

Paul Citroen - Litho: "lyda" - 1976 kopen? Bied vanaf 35!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Litho: "lyda" - 1976
TechniekLitho
Afmetingen65 x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 35
Georg Grosz - seltene komplette Erstausgabe D von "Ecce Homo" 1922 Malik Vintage 84 Lithos kopen? Bied vanaf 2100!
Georg Grosz (1893-1959) Duits Amerikaans zeldzame complete eerste editie D van "Ecce Homo" 1922 Malik Vintage 84 Lithos
TechniekLitho
Afmetingen35 x 26 cm (h x b)
GesigneerdOngesigneerd/Drukgesigneerd
€ 2.100
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Klok in zuid hollandsche plateel kast kopen? Bied vanaf 150!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Klok in zuid hollandsche plateel kast
Afmetingen25.5 x 22 x 8 cm (h x b x d)
Gewicht1600 g
GesigneerdHandgesigneerd
€ 150
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Plazuid vaas kopen? Bied vanaf 65!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Plazuid vaas
Afmetingen21 x 10.2 x 10.2 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
€ 65
Willem Hendrik Gispen - Gezichten op Culemborg kopen? Bied vanaf 100!
Willem Hendrik Gispen (1890-1981) Nederlands Gezichten op Culemborg
TechniekEts
Afmetingen40 x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 100
Paul Citroen - portret kopen? Bied vanaf 95!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands portret
TechniekPotlood
Afmetingen37 x 31 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 95
Plateelbakkerij Zuid-Holland - turquoise vaas kopen? Bied vanaf 95!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands turquoise vaas
Afmetingen19.1 x 9.8 x 9.8 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
€ 95
Chris van der Hoef - Dienblad kopen? Bied vanaf 85!
Chris van der Hoef (1875-1933) Nederlands Dienblad
Afmetingen5 x 42 x 32 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
€ 85
Paul Citroen - litho - " Mara " kopen? Bied vanaf 80!
Paul Citroen (1896-1983) litho - " Mara "
TechniekLitho
Afmetingen65 x 51 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 80
Paul Citroen - litho - "Nora" kopen? Bied vanaf 80!
Paul Citroen (1896-1983) litho - "Nora"
TechniekLitho
Afmetingen65 x 51 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 80
Paul Citroen - Litho "Anneloor" kopen? Bied vanaf 35!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Litho "Anneloor"
TechniekLitho
Afmetingen65.6 x 51 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
€ 35
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Plateelvaas uit ca. 1910 kopen? Bied vanaf 100!
Plateelbakkerij Zuid-Holland (1898-1964) Nederlands Plateelvaas uit ca. 1910
Afmetingen27.8 x 13.6 x 13.6 cm (h x b x d)
Gewicht500 g
GesigneerdHandgesigneerd
€ 100
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending binnen Nederland! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher (1894-1986) Nederlands Ile de la Cité, litho - Gratis verzending binnen Nederland!
TechniekLitho
Afmetingen63 x 48 cm (h x b)
GesigneerdSignatuur meegedrukt
€ 50
Paul Citroen - Anneloor kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen (1896-1983) Duits Nederlands Anneloor
TechniekLitho
Afmetingen66 x 52 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
€ 50