5. Nieuwe Zakelijkheid

Nieuwe Zakelijkheid

Opgericht in 1918 - opgeheven in 1933

Nieuwe Zakelijkheid

Neue Sachlichkeit is een stilistische reactie op het Duits expressionisme. De beweging ontstond in de Eerste Wereldoorlog en de meeste betrokken kunstenaars hebben op een zeker moment gediend in het Duitse leger. Hun ideeën over de wereld en kunst zijn dan ook sterk beïnvloed door hun ervaringen in het leger.

De naam 'Neue Sachlichkeit' is afkomstig van de tentoonstelling die gehouden werd in 1923 in Mannheim, waarin geprobeerd werd terug te keren naar orde in de nasleep van de oorlog. De manier van ontwerpen werd ook toegepast in architectuur en design. De Nederlandse variant, Nieuwe Zakelijkheid, is te herkennen aan hoekige en geometrische vormen zonder ornamenten of decoratie. Deze manier van ontwerpen doet denken aan De Stijl en het kubisme. De nadruk in ontwerpen ligt op technologie, het maakproces, soberheid, functionaliteit en doelgerichtheid.

De kunstenaars van de Neue Sachlichkeit verenigden zich niet in groepen, maar werkten individueel. Ze werkten in verschillende stijlen, maar hadden wel thema’s gemeen: voornamelijk de gruwel van de oorlog, de sociale hypocrisie en het morele verval, de benarde situatie van de armen en de opkomst van het nationalisme. De kunstenaars vonden dat de omstandigheden in Duitsland een anti-idealistische, maatschappelijk betrokken, realistische schilderstijl verlangden.

Er worden 16 items van deze kunstenaarsgroep aangeboden.

Wim Schuhmacher - Litho: Corpus Christi met een dode meeuw: 1947 kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Litho: Corpus Christi met een dode meeuw: 1947

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorKiewitKunstonder100euro

Jaartal1947
TechniekVaria
Afmetingen63 cm x 48 cm (h x b)
GesigneerdSignatuur meegedrukt
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Ile de la Cité, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Afmetingen48 cm x 63 cm (h x b)
Wim Schuhmacher - Crucifix, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Crucifix, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Paul Citroen - Litho: "Piet" - 1976 kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen - Litho: "Piet" - 1976

Grafiek (handgesigneerd)

Jaartal1976
TechniekLitho
Afmetingen65 cm x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Paul Citroen - potloodgesigneerde Litho portret jonge vrouw - oplage 100 ex - GROOT! kopen? Bied vanaf 28!
Paul Citroen - potloodgesigneerde Litho portret jonge vrouw - oplage 100 ex - GROOT!

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorartpointamsterdam

TechniekLitho
Afmetingen80 cm x 60 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Wim Schuhmacher - Plantjes met insecten, litho - Gratis verzending! kopen? Bied vanaf 50!
Wim Schuhmacher - Plantjes met insecten, litho - Gratis verzending!

Prenten & Uitgaves

Geplaatst doorRosser

Jaartal1947
TechniekVaria
Paul Citroen - litho - Piet Clement kopen? Bied vanaf 25!
Paul Citroen - litho - Piet Clement

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorduif

Jaartal1976
TechniekLitho
Afmetingen66 cm x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Paul Citroen - Litho - 1977 kopen? Bied vanaf 50!
Paul Citroen - Litho - 1977

Grafiek (handgesigneerd)

Jaartal1977
TechniekLitho
Afmetingen64.5 cm x 50 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Plateelbakkerij Zuid-Holland - 2 bonbonnieres kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - 2 bonbonnieres

Glas / Keramiek

Geplaatst doorAromajip

Afmetingen8.5 cm x 13.5 cm (h x b)
Gewicht332 g
GesigneerdHandgesigneerd
Paul Citroen - litho - Mart Kempers kopen? Bied vanaf 30!
Paul Citroen - litho - Mart Kempers

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorduif

Jaartal1976
TechniekLitho
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vierkant bord Prometheus - gratis verzending NL kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Vierkant bord Prometheus - gratis verzending NL

Glas / Keramiek

Geplaatst doorMiles

Jaartal1960
Afmetingen3 cm x 22 cm x 22 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Decor Westland kopen? Bied vanaf 100!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - Decor Westland

Glas / Keramiek

Geplaatst doorMDalen

Jaartal1918
Afmetingen20 cm x 27 cm x 27 cm (h x b x d)
GesigneerdGemerkt/Merksticker
Plateelbakkerij Zuid-Holland - zonder titel kopen? Bied vanaf 50!
Plateelbakkerij Zuid-Holland - zonder titel

Glas / Keramiek

Geplaatst doordesign22

Afmetingen27 cm x 10 cm (h x b)
GesigneerdOngemerkt
Chris van der Hoef - Penning 25 jarige dienstvervulling verkade zilver kopen? Bied vanaf 100!
Chris van der Hoef - Penning 25 jarige dienstvervulling verkade zilver

Penningen

Geplaatst doorPensioenman

Jaartal1910
TechniekPenning
Afmetingen6.0 cm x 6.0 cm (h x b)
Paul Citroen - Joods meisje kopen? Bied vanaf 80!
Paul Citroen - Joods meisje

Tekening / Aquarel

Geplaatst doorstipje

TechniekPotlood
Afmetingen59 cm x 46 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstIngelijst
Paul Citroen - A’dam’s en Eva’s, complete uitgave met 12 litho’s (groot) kopen? Bied vanaf 295!
Paul Citroen - A’dam’s en Eva’s, complete uitgave met 12 litho’s (groot)

Grafiek (handgesigneerd)

Geplaatst doorRosser

Jaartal1971
TechniekLitho
Afmetingen79 cm x 59 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstNiet Ingelijst