5. Amsterdamse School

Amsterdamse School

Opgericht in 1910 - opgeheven in 1940

Amsterdamse School

De Amsterdamse School is een Nederlandse bouwstijl die te plaatsen is binnen het expressionisme en verwant is aan de Art Deco. Door de industriële revolutie in het midden van de negentiende eeuw groeide de werkgelegenheid en trokken mensen naar de steden. Dit zorgde voor een tekort aan huisvesting. In 1901 werd daarom de Woningwet ingevoerd, die voorzag in betere huisvesting voor arbeiders. Dit leidde tot grote bouwprojecten in de grote steden. Een groep jonge architecten van het architectenbureau van E. Cuypers in Amsterdam gingen in een meer expressieve en fantasievolle stijl ontwerpen. Het tijdschrift 'Wendingen' voor architectuur en vormgeving diende als spreekplatform voor de groep. De nadruk lag niet op de functionaliteit, maar op de uiterlijke verschijning van het gebouw. De Amsterdamse School is een architectuurstroming vanuit het idee dat een plezierige woon- en werkomgeving goed is voor het welzijn van de arbeiders.

De Amsterdamse School is te herkennen aan het gebruik van ‘eerlijke’ materialen zoals baksteen en hout, versieringen zoals sculpturen (vooral van mannen en vrouwen als symbool voor de arbeidersklasse), glas-in-loodramen en smeedijzeren toevoegingen. De daken zijn stijl, gevels zijn gewelfd met verticale accenten, ramen hebben opvallende vormen en er worden ‘hoekoplossingen’ gebruikt zoals torentjes. Maar ook hielden de ontwerpers zich bezig met interieurs, meubelen en objecten voor in de publieke ruimte, waarbij samengewerkt werd met kunstenaars uit verschillende disciplines.

Willem Witsen - hardcover en 3 andere boekwerken kopen? Bied vanaf 75!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands hardcover en 3 andere boekwerken
Techniek Hardcover
Afmetingen 30 x 25 cm (h x b)
€ 75
Hildo Krop - Twee arbeiders. kopen? Bied vanaf 59!
Hildo Krop (1884-1970) Nederlands Twee arbeiders.
Techniek Hout/Linosnede
Afmetingen 33 x 33 cm (h x b)
Gesigneerd Ongesigneerd/Drukgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 59
Jan Schonk - Dierenrijk kopen? Bied vanaf 90!
Jan Schonk (1889-1976) Nederlands Dierenrijk
Techniek Hout/Linosnede
Afmetingen 19 x 13 cm (h x b)
€ 90
Techniek Hout/Linosnede
Afmetingen 19 x 13 cm (h x b)
€ 90
Techniek Hout/Linosnede
Afmetingen 19 x 13 cm (h x b)
€ 90
Jan Schonk - Leeuwen kopen? Bied vanaf 90!
Jan Schonk (1889-1976) Nederlands Leeuwen
Techniek Hout/Linosnede
Afmetingen 19 x 13 cm (h x b)
€ 90
Willem Witsen - Binnenkant met sneeuw (Amsterdam) kopen? Bied vanaf 695!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Binnenkant met sneeuw (Amsterdam)
Techniek Ets/Aquatint
Afmetingen 74 x 93 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 695
Willem Witsen - Molenpoort, Wijk bij Duurstede kopen? Bied vanaf 125!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Molenpoort, Wijk bij Duurstede
Techniek Ets/Aquatint
Afmetingen 44 x 33 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 125
John Raedecker - Dansende faun kopen? Bied vanaf 20!
John Raedecker (1885-1956) Nederlands Dansende faun
Techniek Litho
Afmetingen 38 x 29 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 20
Eduard Karsen - In de varkensstal kopen? Bied vanaf 40!
Eduard Karsen (1860-1941) Nederlands In de varkensstal
Techniek Ets
Afmetingen 19 x 25 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 40
Eduard Karsen - Molen aan water kopen? Bied vanaf 40!
Eduard Karsen (1860-1941) Nederlands Molen aan water
Techniek Ets
Afmetingen 17 x 22 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 40
Willem Witsen - Ets, Joden Houttuinen Amsterdam - gesigneerd kopen? Bied vanaf 495!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Ets, Joden Houttuinen Amsterdam - gesigneerd
Techniek Ets
Afmetingen 65 x 74 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 495
Direct kopen
Willem Witsen - Ets - Damrak III - gesigneerd r.o. kopen? Bied vanaf 295!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Ets - Damrak III - gesigneerd r.o.
Techniek Ets
Afmetingen 51.5 x 65.5 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 295
Direct kopen
John Raedecker - Litho: Hert - 1947 kopen? Bied vanaf 45!
John Raedecker (1885-1956) Nederlands Litho: Hert - 1947
Techniek Litho
Afmetingen 63 x 49 cm (h x b)
€ 45
Direct kopen
Jan Schonk - Jan Schonk kopen? Bied vanaf 150!
Jan Schonk (1889-1976) Nederlands Jan Schonk
Afmetingen 70 x 110 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 150
Direct kopen
Adrianus Remiens - Het Kalf kopen? Bied vanaf 50!
Adrianus Remiens (1890-1972) Nederlands Het Kalf
Techniek Pastel/Krijt
Afmetingen 40 x 50 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 50
Direct kopen
Techniek Ets
Afmetingen 18 x 23 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 39
Direct kopen
Techniek Ets
Afmetingen 31.5 x 24 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 39
Direct kopen
Techniek Litho
Afmetingen 78.5 x 54.5 cm (h x b)
Ingelijst Ingelijst
€ 69
Direct kopen
Techniek Ets
Afmetingen 50 x 59 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 999
Direct kopen
Techniek Ets
Afmetingen 48 x 66 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 250
Direct kopen
Hildo Krop - De waakzaamheid in eigen hand gehouden, vintage gelatinezilverdruk kopen? Bied vanaf 85!
Hildo Krop (1884-1970) Nederlands De waakzaamheid in eigen hand gehouden, vintage gelatinezilverdruk
Techniek Silverprint (Klassieke Foto)
Afmetingen 25 x 18 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 85
Direct kopen
Willem Witsen - Pakhuizen op Uilenburg kopen? Bied vanaf 400!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Pakhuizen op Uilenburg
Techniek Ets
Afmetingen 86 x 56 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 400
Direct kopen
Willem Witsen - Korenmolen, Wijk bij Duurstede kopen? Bied vanaf 250!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Korenmolen, Wijk bij Duurstede
Techniek Ets/Aquatint
Afmetingen 48 x 38 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 250
Direct kopen
Willem Witsen - Kraansluis, huizen links (proefdruk XV) kopen? Bied vanaf 525!
Willem Witsen (1860-1923) Nederlands Kraansluis, huizen links (proefdruk XV)
Techniek Ets/Aquatint
Afmetingen 48.5 x 60.5 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 525
Direct kopen
Maurits van der Valk - Polderlandschap met knotwilg - Ets kopen? Bied vanaf 40!
Maurits van der Valk (1857-1935) Nederlands Polderlandschap met knotwilg - Ets
Techniek Ets
Afmetingen 27 x 20 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 40
Direct kopen
Jan Schonk - geen titel kopen? Bied vanaf 265!
Jan Schonk (1889-1976) Nederlands geen titel
Techniek Gemengde Techniek
Afmetingen 57 x 100 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
Ingelijst Ingelijst
€ 265
Direct kopen
Maurits van der Valk - Polderlandschap kopen? Bied vanaf 45!
Maurits van der Valk (1857-1935) Nederlands Polderlandschap
Techniek Ets
Afmetingen 29 x 38 cm (h x b)
Gesigneerd Handgesigneerd
€ 45
Direct kopen