5. Jean Jacques Morvan

Jean Jacques Morvan (1928)

1 aangeboden items / 0 verkochte items

Biografie 1928, 7 januari Jean-Jacques Morvan wordt geboren in Parijs. Zijn familie komt uit Bretagne. 1939 - 1940 Na het uitbreken van de wereldoorlog verblijft hij met zijn zuster twee jaar in Saint Jean d’Ángély. Hij raakt er onder de indruk van de ontredderde vluchtelingen uit Nederland, Belgi‘ en Noord-Frankrijk. Hij schrijft er zijn eerste gedichten en maakt zijn eerste tekeningen. 1940, 17 juni Capitulatie van Parijs. 1941 Morvan keert terug naar Parijs en zal er de rest van de oorlog blijven. Een joodse klasgenoot wordt gedeporteerd. De lessen worden verplaatst naar de schuilkelders onder het Lyceum. 1944, 24 augustus Bevrijding van Parijs. Morvan wordt toegelaten tot de Kunstacademie ( École des Beaux Arts), maar houdt het daar maar één dag uit. 1945 - 1946 Morvan is betrokken bij de opvang van overlevenden uit de concentratiekampen, in Hotel Lutétia. Hij wordt toegelaten tot de Kunstnijverheidsschool (École des arts décoratifs) Om aan de kost te komen werkt hij als toneelspeler en journalist Voor zijn schilderijen gebruikt hij, vanwege geldgebrek, soms tandpasta e.d. als verf. 1947 Morvan toont voor het eerst zijn werk op de jaarlijkse tentoonstelling voor kunstenaars onder de dertig jaar (Salon des moins de 30 ans), assisteert bij de productie van een film. 1948 - 1949 Militaire dienst. Hij blijft daarnaast toneelspelen en hij krijgt in het leger een atelier waar hij kan tekenen en schilderen. 1949 - 1950 Gaat zich intensiever richten op de schilderkunst. Exposeert in het Quartier du Marais schilderijen op papier, maar verkoopt niets. Om geld te verdienen werkt hij in de Parijse Hallen en blijft hij actief als journalist en toneelspeler. 1951 Publiceert zijn eerste tekeningen. Zijn eerste eigen expositie in een galerie in Parijs krijgt positieve kritieken. 1954 - 1956 Reist verschillende malen naar Corsica; door zijn indrukken van de mediterrane wereld verandert zijn stijl. Hij gaat zich enthousiast bezighouden met de lithografie. 1957 - 1963 Koopt een huis met atelier in de Provence en woont afwisseld daar, in Parijs en in Bretagne. Keert terug tot elementaire vormen en thema’s (golven, vuur). Hij heeft regelmatig kleine exposities en krijgt lovende kritieken. De actrice Cathérine Sauvage en de schrijver Albert Camus behoren tot de eerste verzamelaars van zijn werk. In 1962 exposeert hij in New York. 1964 Exposeert in de beroemde galerie van Katia Granoff in Parijs. Het is zijn definitieve doorbraak. Hij trouwt. 1965 - 1967 Maakt reizen naar ondermeer de Griekse eilanden, Canada, Marokko, Jordanië, China en Rusland. Vooral het uitgestrekte landschap van Canada beïnvloedt zijn werk. Na de geboorte van zijn dochter schildert hij ook baby’s. 1968 - 1969 Reis naar Mexico. Werkt daarna een jaar in Canada met een beurs van de Franse Raad van de Kunsten (Grand Boursier du conseil des Arts) 1969 -1970 Heeft belangrijke exposities in het museum van Quebec, in het museum voor Schone Kunsten van Mexico en in het Maison de la Culture te Rennes. Maakt samen met Guy de Belleval een film. Publiceert een dichtbundel. Schildert veel en onderzoekt de mogelijkheden van diverse materialen 1971 - 1972 Reist en werkt in Tunesië. Vijf grote musea in Orléans, Nancy, Besançon, Tours en Le Havre tonen onder de titel ‘twintig jaar schilderen’ een overzicht van het werk van Morvan. 1973 Reist naar Japan en nogmaals naar Canada. Na zijn terugkeer naar Zuid-Frankrijk wordt de zee een van zijn voornaamste thema's. Hij maakt gebruik van zand en textiel en vervaardigt ook reliëfs en sculpturen 1974 - 1977 Raakt opnieuw in de ban van het thema van de deportaties, dat hem sinds 1945 nooit heeft losgelaten. Onder de titel Nuit et brouillard (Nacht en nevel) exposeert het Musée de la Résistance et de la Déportation te Besançon vijftig werken over dit thema. 1977 - 1987 Naast de zee ontdekt Morvan andere maritieme onderwerpen. Hij krijgt veel opdrachten en wordt onderscheiden als Grand Peintre Officel de la Marine en Peintre Titulaire de la Marine. Er volgen vele exposities door heel Frankrijk. In 1981 koopt het Centre Jean Moulin te Bordeaux een groot deel de werken over de Tweede Wereldoorlog. 1993 Tentoonstelling van 46 werken over de geweld en intolerantie in Brive en later Bordeaux. Vervaardigt een monument ter ere van de beroemde Franse verzetsstrijder Jean Moulin in Orgon. 1997 Retrospectief van het werk van Morvan in vele grote steden in Frankrijk. 1998 - 2000 Keert terug naar Parijs legt zich meer toe op het schrijven van verhalen en gedichten, die hij publiceert in de bundel Côte du Trégor.

Frans

Jean Jacques Morvan - onbekend kopen? Bied vanaf 50!

Jean Jacques Morvan - onbekend

Geplaatst doorsegeti

Eindtijd25-06-2021 om 22:28

Jaartal1976
Afmetingen14 cm x 23 cm (h x b)
GesigneerdHandgesigneerd
IngelijstAlleen in Passe-partout